Program — Book of abstracts (PDF)

Chemnitz FE Symposium 2022:   Program

Thursday, September 15, 2022
09:00 Opening (Room 3)
Singularities (Room 3)
Chair: Thomas Apel
09:20 Serge Nicaise An analysis of high-frequency Helmholtz problems in domains with conical points and their finite element discretization
10:10 Coffee Break
Singularities (Room 3)
Chair: Serge Nicaise
Solvers (Room 4)
Chair: Gundolf Haase
DG/CFD (Room 8)
Chair: Stefan Sauter
10:35 Dmitriy Leykekhman Pointwise error estimates for C⁰ interior penalty approximation of biharmonic problems Markus Bause Space-time finite element and multigrid methods for coupled hyperbolic-parabolic systems Gunar Matthies Some aspects of variational time discretisations of higher order and higher regularity
11:00 Johannes Pfefferer Finite element error estimates for PDEs with irregular Dirichlet boundary data using boundary concentrated meshes Matthias Mayr Using structured multigrid methods in unstructured FEM solvers Ritesh Singla Supremum-norm a posteriori Error Control of Quadratic Discontinuous Galerkin Methods for the Obstacle Problem
11:25 Philipp Zilk Isogeometric approximation of the eigenfrequencies of membranes with cracks and application to shape identification Stephan Köhler Globalization of Nonlinear FETI-DP Methods Jakob Wagner Fully Discrete Error Estimates for Finite Element Discretizations of the Instationary 2D Navier-Stokes Equations
11:50 Fleurianne Bertrand Eigenvalue problems arising from coupled partial differential equations Markus M. Knodel Application of fully implicit Nested Newton solvers to multicomponent multiphase flow in porous media and to elastoplastic deformations of biological tissue Chutima Kongvarhodom Modeling of two-phase flow in porous media: transport behavior of lubricant oil in rubberwood
12:15 Lunch Break
Optimal Control (Room 3)
Chair: Arnd Rösch
13:30 Mariano Mateos FE Approximation of Dirichlet Control Problems Governed by the Stokes System
Optimal Control (Room 3)
Chair: Arnd Rösch
14:20 Max Winkler Optimization of pedestrian dynamics
15:10 Poster Set-up (Room 3)
Poster Session (Room 3)
Chair: Arnd Rösch
15:15 Fabian Castelli An hp-Adaptive Finite Element Method for a Chemo-Mechanical Battery Active Particle Model
15:16 Nils Margenberg The neural network multigrid solver for the Navier-Stokes equations and its application to 3D simulation
15:17 Sayed Miah Reduced order modelling using neural networks for predictive modelling of 3D-magneto-mechanical problems with application to magnetic resonance imaging scanners
15:18 Surendra Nepal Error analysis for a moving boundary problem describing the penetration of a diffusant concentration into rubbers
15:19 Amir Peiraviminaei Simulating the seismic ground motion impact on large buildings: A 3D-1D Finite Element-Truss Model coupling
15:20 Hazim Saleh Computational Bite Force Estimation from a Human Mandible Density Profile
15:21 Yashwanth Sooriyakanthan Towards the design of an in-sillico computational tool for the simulation of floorborne vibrations on magnetic resonance imaging scanners
15:22 Petr Svacek On numerical simulation of FSI and FSAI models of human phonation by FEM
15:23 Julia Ullrich Numerical Modelling of Temperature-based Time of Death Estimation
15:27 Coffee Break and Poster Discussions
Optimal Control (Room 3)
Chair: Mariano Mateos
Singularities (Room 4)
Chair: Volker John
Space-Time (Room 8)
Chair: Markus Bause
16:10 Boris Vexler Numerical Analysis of optimal control problem governed by transient Stokes equations with state constraints pointwise in time Jens Markus Melenk Local convergence of the FEM for the integral fractional Laplacian Christian Wieners Space-time discontinuous Galerkin methods for weak solutions of hyperbolic linear symmetric Friedrichs systems
16:35 Michael Hinze PDE constrained shape optimization in the Lipschitz topology Markus Faustmann Weighted analytic regularity and hp-FEM for the integral fractional Laplacian Max von Danwitz Space-Time Finite Elements and Model Order Reduction
17:00 Roland Herzog Efficient Solution of A Nonlocal Optimal Control Problem Mohadese Ramezani A local discontinuous Galerkin method for the subdiffusion inverse source problem with a weakly singular solution Martyna Soszynska Multirate Adaptive Time-stepping Schemes for Coupled Systems of PDEs
17:25 Christof Haubner Optimal control and regularization of a simplified Signorini problem Tanvi Wadhawan Adaptive quadratic finite element method for unilateral contact problem.
17:50 Anass Ouannasser Existence and Uniqueness for some Non-Resonant Quasilinear Elliptic Systems with Variable Exponents
18:15 Dinner
20:00 Meeting Scientific Committee
Friday, September 16, 2022
Machine Learning (Room 3)
Chair: Thomas Apel
08:30 Gitta Kutyniok The Impact of Artificial Intelligence on Partial Differential Equations: From Successes to Limitations
09:20 Room Change Break
Machine Learning (Room 3)
Chair: Thomas Richter
FEM-BEM (Room 4)
Chair: Michael Jung
Space-Time (Room 8)
Chair: Gunar Matthies
09:25 Nils Margenberg The neural network multigrid solver for the Navier-Stokes equations and its application to 3D simulation Alexander Rieder Mortar coupling of hp-discontinuous Galerkin and boundary element methods for the Helmholtz equation Sebastian Franz Numerical simulations of first order systems
09:50 Piotr Minakowski A priori and a posteriori error estimates for the Deep Ritz method applied to the Laplace and Stokes problem Reza Mokhtari A high-order FEM for distributed-order subdiffusion equations Sumit Mahajan Finite Element Method for the Generalized Burgers-Huxley Equation with Memory
10:15 Coffee Break
Machine Learning (Room 3)
Chair: Matthias Mayr
Novel Discretizations (Room 4)
Chair: Roland Herzog
Optimal Control (Room 8)
Chair: Michael Hinze
10:40 Evelyn Herberg An Optimal Time Variable Learning Framework for Deep Neural Networks Volker John Finite element methods respecting the discrete maximum principle for convection-diffusion equations I Helmut Harbrecht On shape optimization with parabolic state equation
11:05 Roland Maier Operator compression with deep neural networks Petr Knobloch Finite element methods respecting the discrete maximum principle for convection-diffusion equations II Thomas Flaig Implicit Runge-Kutta schemes for optimal control problems with evolution equations
11:30 Thomas Richter Fluid-rigid body interactions with large motion and contact Stephen Moore Discontinuous Galerkin Isogeometric Analysis for some elliptic problems with Singularities Divay Garg Mixed Finite Element Method for 2nd Order Dirichlet Boundary Control Problem
11:55 Farinaz Mostajeran On a deep neural network algorithm for solving backward heat conduction problems Elena Bachini An intrinsic finite element method for PDEs on surfaces
12:20 Lunch Break
13:30 Group Photo
13:40 Networking and Sightseeing Event (until 17:45)
14:00 Meeting GAMM-FA Optimale Steuerung (for members)
18:00 Conference Dinner
Saturday, September 17, 2022
Computational Mechanics (Room 3)
Chair: Helmut Harbrecht
08:30 Joachim Schöberl Matrix-valued Finite Elements with Applications in Mechanics and Curvature Computation
09:20 Room Change Break
Computational Mechanics (Room 3)
Chair: Helmut Harbrecht
Optimal Control (Room 4)
Chair: Johannes Pfefferer
09:25 Stefan Sauter High order Crouzeix-Raviart elements in two- and higher dimension. Olaf Steinbach Regularization and finite element error estimates for distributed control problems with energy regularization
09:50 Richard Löscher Adaptive FEM for distributed optimal control problems subject to the wave equation with variable energy regularization
10:15 Coffee Break
Computational Mechanics (Room 3)
Chair: Joachim Schöberl
Adaptivity (Room 4)
Chair: Sven Beuchler
10:40 James Elgy The Magnetic Polarizability Tensor for the Classification and Characterisation of Different Metallic Objects Alex Bespalov Multilevel adaptivity for stochastic collocation finite element methods
11:05 Lisa Julia Nebel Formation of wrinkles in bi-layer systems Merlin Andreia An Adaptive Time Stepping Scheme for Rate-Independent Systems with Non-Convex Energy
11:30 Volker Kempf Anisotropic and pressure-robust discretization of incompressible flows Jean-Baptiste Clément p-Adaptive discontinuous Galerkin method for Richards' equation solution
11:55 Closing (Room 3)
12:10 Lunch